OGÓLNOPOLSKI PROGRAM „UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ” (Edycja XII) 2023/2024

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM „UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ” (Edycja XII)

AUTORKA i KOORDYNATORKA PROGRAMU: Anna Świć (Kodowanie na dywanie)
ORGRANIZATOR PROGRAMUFundacja Rozwoju Edukacji Cyfrowej oraz Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Kodowanie na Dywanie Anna Świć.
Wsparcia udziela marka Edu-Sense
CELE OGÓLNE:
⦁ Świadome, merytoryczne i metodyczne wprowadzanie elementów kodowania i robotyki do zajęć dydaktycznych
⦁ Nauka przez zabawę i doświadczanie (odejście od transmisyjnego przekazywania wiedzy i pracy statycznej przy stolikach)
CELE OPERACYJNE:
⦁ Kształtowanie miękkich kompetencji: rozwijanie logicznego algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, kreatywności
⦁ Kształtowanie umiejętności pracy w zespołach, szukania kompromisów, optymalnych rozwiązań
⦁ Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro
⦁ Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne
⦁ Wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw w zakresie zachęcania i wspierania uczniów do rozwijania ich aktywności fizycznej (dotyczy ścieżki alternatywnej „Zakodowani na ruch”)
KORZYŚCI DLA DZIECI:
⦁ Stopniowe i odpowiedzialne wprowadzanie dzieci w cyfrowy świat, świadome, czynne i twórcze korzystanie z nowoczesnych technologii
⦁ Kształtowanie kompetencji przyszłości
⦁ Przygotowanie do programowania blokowego
KORZYŚCI DLA NAUCZYCIELI:
⦁ Wykorzystywanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych
⦁ Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych
⦁ Podniesienie kwalifikacji nauczycieli poprzez proponowane im warsztaty online oraz udostępniane materiały metodyczne
⦁ Oswojenie lęków związanych z wykorzystywaniem nowoczesnych technologii w pracy nauczyciela
⦁ Wsparcie nauczycieli w realizacji założeń zawartych w kierunkach realizacji polityki oświatowej państwa na rok 2023/2024
KORZYŚCI DLA RODZICÓW:
⦁ Wsparcie rodziców w świadomym i odpowiedzialnym wprowadzaniu dzieci w cyfrowy świat
KORZYŚCI DLA PLACÓWEK EDUKACYJNYCH:
⦁ Wzbogacenie bazy placówek o materiały dydaktyczno - metodyczne
⦁ Podniesienie prestiżu placówki
PRZEBIEG PROGRAMU:
Program trwa od 04.09.2023 roku do 31.01.2024 roku. Realizowany jest w czterech grupach przedszkolnych: Fasolki, Cytrynki, Malinki i Ananaski. W każdym miesiącu poszczególna grupa realizuje zgodnie z harmonogramem programu zaproponowane zadania (z uwzględnieniem potrzeb i możliwości podopiecznych). Po zrealizowaniu danego zadania udostępniane są relacje z zajęć w formie komentarzy pod przygotowanymi do tego postami na grupach Facebook: Uczymy dzieci programować, Kodowanie na dywanie oraz na przedszkolnym Facebooku. Tematyka zajęć wpisuje się odpowiednio w program realizowany w przedszkolu. W przygotowanych na potrzeby programu scenariuszach uwzględniono kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok 2023/2024. Po zakończeniu XII edycji programu nauczyciel uczestniczący w programie otrzymuje certyfikat, a dzieci otrzymują dyplomy.