"CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS"

"Krajowy program edukacyjny dla dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców opiekunów”

Autorzy programu: Janusz Szymborsk,i Witold Zatoński, Zygfryd Juczyński ,Tamara Kowalczyk Małgorzata Lewandowska, Nina Ogińska-Bulik, Anna Dobrowolska, Anna Dzielska .

Organizator programu: Państwowa Inspekcja Sanitarna- Główny Inspektorat Sanitarny

Program realizowany jest w grupie  Malinki i Ananaski  w 2023/2024 roku.

Założenia programu:

1. Ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego.

2. Program ten jest adresowany do dzieci przedszkolnych, z udziałem rodziców i opiekunów.

3. Stanowi on pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych.

4. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.

5. Program może być rozszerzony na środowisko lokalne.

Cel główny:

1. Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

2. Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają  w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

Cele szczegółowe:

1.Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.

2. Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.

3. Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów

4. Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym

Adresaci programu:

1. Dzieci 6-letnie uczęszczające do przedszkola

2. Uczniowie klas 0

3. Rodzice/opiekunowie dzieci

Program składa się z pięciu zajęć warsztatowych:

1. Wycieczka

2. Co i dlaczego dymi?

3. Jak się czuję, kiedy dymi papieros?

4. Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?

5. Jak unikać dymu papierosowego?